Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This ASUS graphics card could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. It has a GPU clock speed of 1.30 GHz. This graphics card is fitted with a 4 GB memo
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS ROG-STRIX-RX570-O4G-Gaming is £469.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
You need a computer with modern components to get the most out of your graphics card. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR5 memory clocking in at 4 GB.
At the moment, the lowest price listed for ASUS ROG-STRIX-RX570-O4G-Gaming here on PriceRunner is $470. It has a good average review score of 4.4 out of 5, and its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG-STRIX-RX570-O4G-Gaming |
| Brand | ASUS |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 570 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2017 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2048 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1300 MHz |
| GPU Clock Speed Boost | 1310 MHz |
Display | |
| Resolution (max) | 5120x2880 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort, DVI, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.0b |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Memory | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Length | 240.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-05-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .