• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml
100+
100+ watching

Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml

Compare
Valentino Born In Roma Donna EdP 50ml is a floral fragrance featuring notes of jasmine and vanilla. This sophisticated scent suits individuals seeking a refined and lasting aroma.

·

Popularity

74

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £21.82/mo. with
10 ml£45.99
50 ml£65.46
100 ml£85.95
AD

From kneepillow.co.uk

Valentino Born in Roma Eau de Parfum 50ml Spray

Free shipping, 1-3 days
£101.99

parfumdreams

Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum Spray Women's perfumes Female 50 ml

Lowest price

·Free shipping, 5-8 days
£65.46

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage Elixir EdP 60ml
100+
100+ watching
Dior Sauvage Elixir EdP 60ml
£126.65
£2,110.83/L
Michael Kors Sexy Amber EdP 101ml
Michael Kors Sexy Amber EdP 101ml
£28.45
£281.68/L
Gucci Bamboo EdP 50ml
Gucci Bamboo EdP 50ml
£37.30
£746.00/L
Versace Eros Eau de Parfum 50ml
Versace Eros Eau de Parfum 50ml
£35.95
£719.00/L
Montale Arabians Tonka EdP 100ml
50+
50+ watching
Montale Arabians Tonka EdP 100ml
£100.53
£1,005.30/L
Viktor & Rolf Flowerbomb EdP 50ml
100+
100+ watching
Viktor & Rolf Flowerbomb EdP 50ml
£51.99
£1,039.80/L
Chanel Coco Mademoiselle Intense EdP 100ml
Chanel Coco Mademoiselle Intense EdP 100ml
£136
£1,360.00/L

Reviews

Product details

Lowest price for Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml is £65.46. This is currently the cheapest offer among 24 stores.

Discover elegance with Valentino Born In Roma Donna Eau de Parfum 50ml

Valentino Born In Roma Donna Eau de Parfum 50ml is a fragrance that beautifully marries tradition with modernity. Created for those who appreciate a sophisticated and nuanced scent, this perfume reflects Valentino's esteemed legacy in fashion and fragrance. It offers a distinct olfactory experience, blending classic notes with contemporary elements.

  • Top notes include blackcurrant and bergamot
  • Heart notes feature jasmine and sambac
  • Base notes consist of bourbon vanilla and cashmeran
  • 50ml bottle size
  • Suitable for both day and night wear

A harmonious blend of notes

The fragrance begins with vibrant top notes of blackcurrant, enhanced by the refreshing essence of bergamot. These initial notes create an inviting introduction that gracefully transitions into the heart of the perfume. At its core, the floral richness of jasmine and sambac provides a lush and opulent aroma. The base notes of bourbon vanilla and cashmeran add depth and warmth, leaving a lasting impression that is both comforting and captivating.

Versatility for every occasion

Valentino Born In Roma Donna EdP 50ml is designed to adapt seamlessly to various occasions. Whether attending a formal event or enjoying a casual day out, this fragrance complements different settings with ease. Its balanced composition ensures it strikes the right chord for both daytime and evening wear, being neither overpowering nor too subtle.

Thoughtful design and presentation

The design of the Valentino Born In Roma Donna bottle reflects the brand's meticulous attention to detail and craftsmanship. The 50ml bottle is compact yet elegant, featuring a studded design reminiscent of Valentino's iconic fashion accessories. This thoughtful presentation enhances the aesthetic appeal of the fragrance and makes it a stylish addition to any dressing table.

Tailored for the discerning individual

When selecting a fragrance, personal preference plays a crucial role. Valentino Born In Roma Donna EdP 50ml is crafted for those who appreciate a blend of floral and woody notes with a hint of sweetness. It is designed for individuals who value a fragrance that evolves throughout the day, offering a dynamic scent journey. The combination of carefully chosen ingredients ensures a long-lasting fragrance experience, making it a dependable choice for those who seek consistency in their perfume.

In conclusion, Valentino Born In Roma Donna Eau de Parfum 50ml is a well-balanced fragrance that combines traditional and modern elements. Its harmonious blend of notes, versatile usage, and elegant design make it an appealing choice for a wide range of preferences and occasions.

Compare:

Features

Product

Product nameValentino Donna Born In Roma EdP 50ml
BrandValentino
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2019-09-23

Product Properties

SeriesValentino Born In Roma
Target GroupWoman
Fragrance FamilyWoody
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.