Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Viewing Window, Removable Bowl, 2100 W,Oil Capacity 3 liter
Lowest price for Taurus Professional 3 Plus is £62.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Taurus Professional 3 Plus |
| Brand | Taurus |
Power Source | |
| Power | 2100 W |
Measures | |
| Height | 230.0 mm |
| Width | 390.0 mm |
| Depth | 200.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-11-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Temperature (max) | 190.0 °C |
| Number of Drawers | 1 |
| Capacity | 3.0 L |
| Manufacturer Colour | Stainless Steel |
| Colour | Stainless Steel |
| Oil Capacity | 3.0 L |
| Type of Fryer | Deep Fryer |
| Features | Removable Bowl, Viewing Window |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .