Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a normal-sized water tank of 1.8 litres. This model fits perfectly on most kitchen counters. The brewing pressure is at a professional level.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Magimix Vertuo Plus M600 Red is £149.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
There's not much that beats the first cup of coffee in the morning. Whether you prefer a drip brewer, percolator or espresso maker, there are many different models to choose from. Magimix Vertuo Plus M600 is a coffee machine that fits in every kitchen.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. This coffee machine has a water tank with a capacity of 1.8 litres.
Capsule machines like this are very easy to use, as they often don't require more than the press of a button to make a cup of coffee. The built-in drip tray helps you keep the kitchen clean, as it collects any spills that otherwise would end up on the kitchen counter.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £149. The price is below average for the category, which makes this coffee maker an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Magimix Vertuo Plus M600 Red |
| Brand | Magimix |
| Type | Pod Machines |
Power Source | |
| Power | 1260 W |
Measures | |
| Weight | 4.7 kg |
| Height | 33.5 cm |
| Width | 23.2 cm |
| Depth | 32.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-06-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Brewing Time (sec) | 25 sec |
| Brewing Pressure | 19.0 bar |
| Features | Drip Tray, Removable Watertank |
| Functions | Automatic Shutdown |
| Colour | Red |
| Manufacturer Colour | Red |
| Capacity | 1.8 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .