Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a small water tank of 0.7 litres. You can place this model directly on the kitchen counter. You can be sure to always get fresh coffee thanks to the removable wate


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Tassimo Happy T10 Black is £29.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
I's such a nice feeling to make coffee in a new coffee machine. Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. Tassimo Happy T10 is a coffee machine with a detachable water tank, so you can make sure the water is fresh during every brew.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. There is room for 0.7 litres of coffee in this machine.
One advantage with capsule machines is that the same machine can make different types of coffee, such as espressos and café lattes. The built-in drip tray helps you keep the kitchen clean, as it collects any spills that otherwise would end up on the kitchen counter.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £30. It has a high average rating of 4.7 out of 5, which makes it one of the best coffee makers on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tassimo Happy T10 Black |
| Brand | Tassimo |
| Type | Pod Machines |
Material | |
| Material | Plastic |
Power Source | |
| Power | 1400 W |
Measures | |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 26.5 cm |
| Width | 22.8 cm |
| Depth | 30.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-01-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Brewing Pressure | 3.3 bar |
| Features | Thermal Blocks, Drip Tray, Removable Watertank |
| Functions | Automatic Shutdown, Automatic Cleaning, Automatic Capsule Ejection |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Integrated Milk Frother | No |
| Capacity | 0.7 L |
| Cord Length | 90.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .