Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a normal-sized water tank of 1.5 litres. You can place this model directly on the kitchen counter. It's very uncomplicated in its design and easy to use.
Lowest price for Princess 249412 is £83.14. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Nothing beats the smell of freshly brewed coffee in the morning. Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. Princess 249412 is a coffee machine which is perfect to place at the kitchen counter.
. Any spillage ends up in the built-in drip tray. It's easy to remove and wash, which makes cleaning the machine super easy.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. Combine this coffee machine with a separate coffee grinder to get the great taste of freshly ground beans every day.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £83, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this coffee maker a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Princess 249412 |
| Brand | Princess |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Stainless Steel |
Power Source | |
| Power | 1100 W |
Measures | |
| Weight | 3.82 kg |
| Depth | 28.0 cm |
| Height | 30.0 cm |
| Width | 23.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 20.0 bar |
| Features | Display, Drip Tray, Removable Watertank |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Lime Indicator |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Colour | Metal Steel |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 1.5 L |
| Capacity (cups) | 2 Cups |
| Cord Length | 78.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .