Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a sound system from PolkAudio which is easily connected wirelessly. The package can be connected with an optical cable. Several different audio formats are supported by thi
Lowest price for Polk Audio Magnifi Mini AX is £315.26. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a classic home cinema system with speakers that are placed on the floor. This home cinema system enhances your audio experience and makes your movies more vivid. The deep bass sound comes from the subwoofer which gives extra depth and weight to the movie. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
PolkAudio MagniFi Mini AX is a home cinema system with larger speakers, to provide a more powerful movie experience. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This system handles surround sound from the popular Dolby Audio audio format.
To summarize there are many great things about PolkAudio PolkAudio MagniFi Mini AX. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £315. The price is above average for the category, which along with its features makes this model a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Polk Audio Magnifi Mini AX |
| Brand | Polk Audio |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | Yes |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC, eARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Virtual:X, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, DTS:X, DTS-HD Master Audio, PCM, Dolby Digital |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-01 |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, Optical S/PDIF |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| App Compatibility | Tidal, Pandora, Chromecast for audio, Deezer, AirPlay 2, AirPlay, Spotify Connect |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 36.6 cm |
| Height (Soundbar) | 7.9 cm |
| Depth (Subwoofer) | 39.6 cm |
| Height (Subwoofer) | 37.1 cm |
| Width (Subwoofer) | 18.2 cm |
| Depth (Soundbar) | 10.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .