Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

It's a good time to buy! Prices are currently £129 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony HTA3000 is £399.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Watch your favourite movie and have a great sound experience with this home cinema system. HTA3000 from Sony enhances the experience when it comes to both games and movies. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling Thanks to the Dolby Digital audio format, you can get surround sound in streaming services such as Netflix and HBO.
As you can see, Sony HTA3000 is a very good home cinema system with many great features. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £399. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony HTA3000 |
| Brand | Sony |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
| Subwoofer Construction | Bass Reflex |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC, eARC |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | Yes |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | Optical S/PDIF |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| HDCP Version | 2.2 |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 250.0 W |
Energy Facts | |
|---|---|
| Power Consumption (in Use) | 50.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS ES, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS:X, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, DTS 96/24 |
| Channel Separation | 3.1 |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Bluetooth Codec | LDAC, SBC, AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| App Compatibility | Amazon App, Chromecast for audio, AirPlay 2, Spotify Connect |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 95.0 cm |
| Height (Soundbar) | 6.4 cm |
| Weight (Soundbar) | 4.6 kg |
| Depth (Soundbar) | 12.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .