Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Edifier has designed a gaming headset that lets you experience the game's sound effects with utmost quality. Handily, this headset has a built-in microphone, either for phone calls
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Edifier G2 II is £34.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A gaming headset that is just what your inner gaming needs. It is easily connected with a cord for highest possible sound quality and has a practical design. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. A built-in microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example.
With a really long 2.5-metre cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it. This headset has surround sound, which gives you a richer and more vibrant sound.
This is a product with a current lowest price of £35. It has several built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Edifier G2 II |
| Brand | Edifier |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Red, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 101.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Measures | |
| Weight | 277.0 g |
| Cable Length | 2.5 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .