Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Headphones from Koss with an on-ear design that makes them rest nicely on your ears. They are easily connected with a cord.
Lowest price for Koss CS200-USB is £38.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
These headphones from Koss is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They have a 2.4-meter cord and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
These headphones have an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models. With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls.
With a really long 2.4-meter cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
This is a product with a current lowest price of £39. It has a high average grade of 5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Life is too short to experience music through bad headphones.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Koss CS200-USB |
| Brand | Koss |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Cable Length | 2.4 m |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .