Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Master & Dynamic that are nimble and easy to use. These could work equally well for music and podcasts.
It's a good time to buy! Prices are currently £85 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Master & Dynamic MW50 Plus is £223.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Master & Dynamic MW50 Plus from Master & Dynamic is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect cord-free via Bluetooth and Active noise cancelling gives you a complete musical experience.
Active noise cancelling means that the headphones can drown out all background noise that can disrupt your sound experience. With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
This is a product with a current lowest price of £224. It has a very good average grade of 4.3 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Master & Dynamic.
Product | |
|---|---|
| Product name | Master & Dynamic MW50 Plus |
| Brand | Master & Dynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Brown, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 5.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 30000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Microphone | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.1 |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 16.0 h |
Measures | |
| Weight | 240.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-09-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .