Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A surround amplifier could be just the place to start with your audio setup. This product supports several audio formats, including DTS:X and Dolby Atmos.
Try flexible payments with
Soundcraft Hi-Fi
Arcam AV41 - AV Processor
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ARCAM AV41 is £3,495.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
The amplifier is the heart of your stereo system and it will give life to your speakers. This amplifier only supports one type of connection, so make sure it works with whatever you want to connect.
A sound system with a good surround amplifier is not to be underestimated and affects the sound more than you would think. ARCAM AV41 supports Dolby Atmos for separate speaker ports and object-based sound. You can access a tremendous amount of music thanks to this surround amplifier having Bluetooth connectivity. This surround amplifier from ARCAM has built-in DAC from ESS Sabre to enhance your audio experience.
The price is above average for the category, which combined with all its features make this model a premium product. If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £3495.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ARCAM AV41 |
| Brand | ARCAM |
Type | |
| Type of surround setup | 16.0 |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No, Yes |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| DAC Resolution | 768kHz/32-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No, Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| DSP | No |
| DAC Chip Manufacturer | ESS Sabre |
| Voice Control | No |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS:X, Dolby Atmos |
| Radio | Internet Radio, FM |
Connections | |
|---|---|
| No. of XLR Out | 6 pcs |
| Connections | Coaxial S/PDIF, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, -, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 4 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of 12V Trigger | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) | 6 pcs |
| No. of HDMI Out | 3 pcs |
| No. of HDMI | 7 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, 12V Trigger, XLR |
| HDCP Version | 2.3 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes, No |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Supported Apps | AirPlay 2, Tidal, Chromecast Audio, Spotify Connect |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 17.1 cm |
| Depth | 42.5 cm |
| Width | 43.3 cm |
| Weight | 18.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .