Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG OLED83G45LW is £3,799.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
With a razor-sharp 4K resolution, OLED83G45LW from LGis a sight to behold. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. Support for HDR which gives light and colours a seldom seen depth.
OLED83G45LW has a crystal clear 4K resolution that will drop some jaws. To put that into perspective, it's four times the resolution of a normal high-definition TV. If you haven't experienced 4K yet, now is the time.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from LG.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
All in all, is OLED83G45LW a model with good features. It is one of the most popular models on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £3799. The price is above average for the category, which combined with its features makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG OLED83G45LW |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 83.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | webOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Silver |
| Energy Class | F |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | OLED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | No |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, Miracast, Chromecast |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-S2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 60 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x400 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .