Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

MSI GeForce RTX 4060 Ti could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. This graphics card is fitted with an 8 GB memory of the GDDR6 type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for MSI GeForce RTX 4060 TI GAMING X SLIM 1 x HDMI 3 x DP 16GB is £449.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
You need a computer with modern components to get the most out of your graphics card. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with a Nvidia GeForce graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. Furthermore, it has an 8 GB GDDR6 memory.
The prices for GeForce RTX 4060 TI GAMING X SLIM 1 x HDMI 3 x DP 16GB starts at $450, as seen here on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI GeForce RTX 4060 TI GAMING X SLIM 1 x HDMI 3 x DP 16GB |
| Brand | MSI |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 4060 Ti |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 4352 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2670 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1a |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 125.0 mm |
| Height | 46.0 mm |
| Length | 307.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .