Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Sony Xperia X 32GB, so the data shown are historical prices.
Sony Sony Xperia X 32GB was released in 2016 and packs one rear camera (up to 23 Mp), one 13 MP front camera and a powerful hexa core processor. With a 5-inch LCD display and a 1080x1920 pixel screen resolution, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
One neat feature with this model is that it is shock resistant. The front camera lets you use the phone as a mirror and for taking selfies! You can also record video at 60fps and at 1,080p and 4K resolution. For the music lover who hasn't taken the step into the wireless society, there's a 3.5 mm headphone jack on this phone.
Sony Xperia X 32GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a Qualcomm Snapdragon 650 chip running at 1.8 GHz. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Today the lowest price on Sony Xperia X 32GB is £. For that price, you get a phone with a 5-inch screen. This phone has a review average of 4.1 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony Xperia X 32GB |
| Brand | Sony |
Series | |
| Series | Sony Xperia X |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.0 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2016 |
| Android Version | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 0.72 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 23.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 60fps |
| Camera Resolution (front) | 13.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Micro-USB, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 32GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1080x1920 |
| Pixel Density (PPI) | 441 |
Memory | |
| RAM | 3 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 650 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 2620 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 152.0 g |
| Height | 143.0 mm |
| Width | 69.0 mm |
| Depth | 8.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .