Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Snap pictures with triple cameras in up to 50 Mp resolution and record video in 4K. This phone is packing an octa core processor for optimal performance.
LaptopHub
OnePlus Nord 2 5G 16.3 cm (6.43") Dual SIM Oxygen OS USB Type-C 1
Or 3 interest-free payments of £83.60/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for OnePlus Nord 2 5G 256GB is £250.82. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
OnePlus OnePlus Nord 2 5G 256GB was launched in 2021 and gives you a powerful octa core processor, one 32 MP front camera and three rear cameras (up to 50 Mp). With a 6.43-inch AMOLED display and a 1080x2400 pixel screen resolution, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
OnePlus Nord 2 5G 256GB has a battery well suited for most peoples' needs (4,500 mAh). This phone runs on a 3 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will run without any lag.
Equipped with three cameras with a 50 Mp resolution, this smartphone is a good choice for you if you like to take pictures while out and about. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. You can also record video at 240fps and at 4K resolution.
Today the lowest price on OnePlus Nord 2 5G 256GB is £251. For that price, you get a mobile telephone with a 6.43-inch screen. This phone has a review average of 4.6 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | OnePlus Nord 2 5G 256GB |
| Brand | OnePlus |
Series | |
| Series | OnePlus Nord |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Grey |
| Screen Size | 6.43 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2021 |
| Android Version | Android 11 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 120fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 409 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 189.0 g |
| Height | 158.9 mm |
| Width | 73.2 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .