Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The battery has a large battery of 5,000 mAh. This phone is packing an octa core processor for optimal performance.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Motorola Edge 20 Lite 128GB is £149.91. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Motorola Motorola Edge 20 Lite 128GB came out in 2021 and packs three rear cameras (up to 108 Mp), one 32 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.7-inch OLED screen and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Motorola Edge 20 Lite 128GB comes with built-in shock resistance. With 128GB of internal storage, there's some space to store your vacation photos, documents and apps. In this day and age, headphone jacks are becoming increasingly rare. But this phone does have one, so just plug in your headphones and listen away.
Motorola Edge 20 Lite 128GB has a battery well suited for most peoples' needs (5,000 mAh). Under the hood, you'll find a 2 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Today the lowest price on Motorola Edge 20 Lite 128GB is £150. For that price, you get a smartphone with a big screen. This phone has a review average of 4.6 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Motorola Edge 20 Lite 128GB |
| Brand | Motorola |
Series | |
| Series | Motorola Edge |
Product Properties | |
| Colour | Green, Grey |
| Screen Size | 6.7 " |
| IP-Class | IP52 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2021 |
| Android Version | Android 11 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 108.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 120fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 385 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 185.0 g |
| Height | 166.0 mm |
| Width | 76.0 mm |
| Depth | 8.25 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .