Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

256 GB internal storage isn't the largest on the market but should do fine for most people. With a 3 GHz octa core processor, you get a lot of hardware for your money.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for OnePlus 10 Pro 5G 12GB RAM 256GB Volcanic Black is £310.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This phone from OnePlus came out in 2022 and packs three rear cameras (up to 50 Mp), one 32 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.7-inch AMOLED display and a 1440x3216 pixel screen resolution this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
The phone is also shock resistant to handle a knock or two. With 256 GB of internal storage, there's some space to store your vacation photos, documents and apps.
OnePlus 10 Pro 5G 12GB RAM 256GB has a battery well suited for most peoples' needs (5,000 mAh). Under the hood, you'll find a 3 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, there will be no lag on your apps.
Today the lowest price on OnePlus 10 Pro 5G 12GB RAM 256GB is £311. For that price, you get a smartphone with a huge display. A phone which also has an eight-core processor and a generous 256 GB internal storage. This phone has a review average of 4.4 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | OnePlus 10 Pro 5G 12GB RAM 256GB Volcanic Black |
| Brand | OnePlus |
Series | |
| Series | OnePlus 10 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Volcanic Black |
| Screen Size | 6.7 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.16 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1440x3216 |
| Pixel Density (PPI) | 525 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 201.0 g |
| Height | 163.0 mm |
| Width | 73.9 mm |
| Depth | 8.6 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-04-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .