Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Google Pixel 7 is an affordable and reliable phone with excellent performance, triple cameras with 12 MP resolution. This Google smartphone also has a large 6.4-inch touchscreen.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Google Pixel 7 128GB Lemongrass is £255.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
The Google Pixel 7 is a great phone that will double as your personal assistant, photographers and act as your window to the world. The Pixel 7 is a great middle ground between more premium Google Pixel 7 Pro and the budget friendly Google Pixel 7a. The Google Pixel 7 price is an affordable phone that also offers some great features.
With its built-in VPN and Titan M2 security chip, it is excellent at protecting your personal data. Its 6.3-inch FHD+ gOLED provides and excellent viewing and gaming experience. You will also be able to enjoy up to 72 hours of battery life and thanks to the 2.8 GHz octa core processor, it's an excellent phone for both gaming and scrolling. There are also a great selection of Google Pixel 7 cases and accessories to ensure your phone stays feeling new for as long as possible.
Despite similarities in design and camera, the Google Pixel 8 takes a step forward with improved photo quality, new AI-powered editing tools, and longer software support. While the Pixel 7 only receives new Android updates for three years, the Pixel 8 offers software updates for seven years, making it a better long-term choice. The Pixel 7 is still a very capable phone that meets most people's needs and does so at a significantly lower price.
Today the lowest price on Google Pixel 7 128GB is £255. For that price, you get a smartphone with a screen..
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Google Pixel 7 128GB Lemongrass |
| Brand | |
Series | |
| Series | Google Pixel 7 |
Product Properties | |
| Colour | Green |
| Manufacturer Colour | Lemongrass |
| Screen Size | 6.3 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 10.8 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 416 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Google Tensor G2 |
| Processor Speed | 2.85 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4355 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 197.0 g |
| Height | 155.6 mm |
| Width | 73.2 mm |
| Depth | 8.7 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .