Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A built-in 3.5 mm headphone jack makes is super easy to connect your headphones. It supports memory cards of the microSD type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony Xperia 1 IV 256GB Black is £334.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Sony Sony Xperia 1 IV 256GB was launched in 2022 and comes with three rear cameras (up to 12 Mp), one 12 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.5-inch OLED display and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Sony Xperia 1 IV 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a 3 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Since this smartphone has an IP 65 and IP 68 rating, it can handle a bit of water and dust. The phone is equipped with an internal storage of 256GB, so there's space for pictures, apps and music. For the music lover who hasn't taken the step into the wireless society, there's a 3.5 mm headphone jack on this phone.
Today the lowest price on Sony Xperia 1 IV 256GB is £335. For that price, you get a mobile telephone with a huge display. This model is one of the most popular phones right now and has a review average of 4.1 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony Xperia 1 IV 256GB Black |
| Brand | Sony |
Series | |
| Series | Sony Xperia 1 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Screen Size | 6.5 " |
| IP-Class | IP68, IP65 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1644x3840 |
| Pixel Density (PPI) | 643 |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 185.0 g |
| Height | 165.0 mm |
| Width | 71.0 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .