Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling OnePlus Nord 2T 5G 128GB Gray Shadow, so the data shown are historical prices.
Nord 2T 5G 128GB was released in 2022 and comes with three rear cameras (up to 50 Mp), one 32 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.43-inch AMOLED screen and a 1080x2400 pixel screen resolution, this is a phone that delivers as advertised
Equipped with three cameras with a 50 Mp resolution, Nord 2T 5G 128GB is a good phone if you like to take pictures. The front camera lets you use the phone as a mirror and for taking selfies! You can also record video at 480fps and at 2160p (4K) resolution.
Nord 2T 5G 128GB has a compact 6.43-inch AMOLED screen with a 1080x2400 resolution. Under the hood, you'll find a 3 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, there will be no lag on your apps.
Today the lowest price on Nord 2T 5G 128GB is £. For that price, you get a phone with a 6.43-inch display. This phone has a review average of 4.4 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | OnePlus Nord 2T 5G 128GB Gray Shadow |
| Brand | OnePlus |
Series | |
| Series | OnePlus Nord |
Product Properties | |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Gray Shadow |
| Screen Size | 6.43 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.15 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 480fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 409 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 190.0 g |
| Height | 159.1 mm |
| Width | 73.2 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .