Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

128GB internal storage isn't the largest on the market but should do fine for most people. There's no lack of performance, with a 2.6 GHz octa core processor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 6GB RAM 128GB Midnight Black is £169.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Xiaomi Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 6GB RAM 128GB was launched in 2022 and packs a powerful octa core processor, one 16 MP front camera and three rear cameras (up to 50 Mp). With a 6.67-inch AMOLED display and a 1080x2400 pixel screen resolution, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 6GB RAM 128GB has a generous 6.67-inch AMOLED screen with a 1080x2400 resolution. This phone runs on a 2.6 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will load at the speed of light.
One neat feature with this model is that it is shock resistant. With an internal storage of 128GB you have ample space for all your apps, downloaded music and pictures. In this day and age, headphone jacks are becoming increasingly rare. But this phone does have one, so just plug in your headphones and listen away.
Today the lowest price on Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 6GB RAM 128GB is £169. For that price, you get a mobile telephone with a big display. This phone has a review average of 4.3 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 6GB RAM 128GB Midnight Black |
| Brand | Xiaomi |
Series | |
| Series | Xiaomi Redmi Note 12 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Midnight Black |
| Screen Size | 6.67 " |
| IP-Class | IP53 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 16.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | IR, Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 395 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 187.0 g |
| Height | 162.9 mm |
| Width | 76.0 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .