Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Honor Magic4 Lite 128GB, so the data shown are historical prices.
This phone from Huawei was launched in 2022 and comes with three rear cameras (up to 48 Mp), one 16 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.81-inch LCD screen and support for fast charging, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
Honor Magic4 Lite 5G 128GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. This phone runs on a 2.2 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will load completely lag-free.
Honor Magic4 Lite 5G 128GB comes with built-in shock resistance. The front camera lets you use the phone as a mirror and for taking selfies! It also lets you shoot videos at 30fps with 1080p resolution.
Today the lowest price on Honor Magic4 Lite 5G 128GB is £. For that price, you get a smartphone with a huge screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Honor Magic4 Lite 128GB |
| Brand | Honor |
Series | |
| Series | Huawei Honor Magic |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black |
| Screen Size | 6.81 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 11 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 48.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 16.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density (PPI) | 385 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 189.0 g |
| Height | 166.1 mm |
| Width | 76.0 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-08-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .