Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Snap pictures with double cameras in up to 50 Mp resolution and record video in 4K. An octa core processor makes sure your apps will run without any lag.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Motorola Edge 40 Neo 12GB RAM 256GB Black Beauty is £230.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Motorola Edge 40 Neo 256GB was released in 2023 and comes with a powerful octa core processor, one 32 MP front camera and two rear cameras (up to 50 Mp). With a 6.55-inch screen and a water-resistant casing, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
One neat feature with this model is that it is shock resistant. With an internal storage of 256GB you have ample space for all your apps, downloaded music and pictures.
Motorola Edge 40 Neo 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a 2.5 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Today the lowest price on Motorola Edge 40 Neo 256GB is £230. For that price, you get a mobile telephone with a huge display. This phone has a review average of 4.3 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Motorola Edge 40 Neo 12GB RAM 256GB Black Beauty |
| Brand | Motorola |
Series | |
| Series | Motorola Edge |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black Beauty |
| Screen Size | 6.55 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2023 |
| Android Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 402 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | MediaTek Dimensity 7030 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 170.0 g |
| Height | 159.6 mm |
| Width | 72.0 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .