Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Let no moment be forgotten with a 108 Mp camera and 1080p video recording. A phone well suited for your kids, or yourself if you need an extra phone.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Infinix HOT 40 Pro 256GB is £200.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a phone from Infinix which was released in 2023 and gives you a powerful octa core processor, one 32 MP front camera and two rear cameras (up to 108 Mp). With a 6.78-inch LCD display and a 1080x2460 pixel screen resolution, this is a phone that delivers as advertised
HOT 40 Pro 256GB comes with built-in shock resistance. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. It also lets you shoot videos at 60fps with 1080p resolution.
HOT 40 Pro 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a 2.2 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Today the lowest price on HOT 40 Pro 256GB is £200. For that price, you get a smartphone with a generous screen.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Infinix HOT 40 Pro 256GB |
| Brand | Infinix |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Green, Black, Gold |
| Screen Size | 6.78 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2023 |
| Android Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 108.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 60fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2460 |
| Pixel Density (PPI) | 396 |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 199.0 g |
| Height | 168.6 mm |
| Width | 76.6 mm |
| Depth | 8.25 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .