Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The internal storage can hold 256GB of data, so there's space for some images and videos. Thanks to the phone's IP68 and IP69K rating, it is both water and dust resistant.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for UleFone Armor 25T Pro 256GB is £384.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a phone from UleFone which came out in 2024 and gives you two rear cameras (up to 64 Mp), one 32 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.78-inch LCD screen and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
One neat feature with this model is that it is shock resistant. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. It also lets you shoot videos at 30fps with 1080p resolution.
Armor 25T Pro 256GB has a generous 6.78-inch LCD screen with a 1080x2460 resolution. Under the hood, you'll find a 2.4 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, your apps will come off as super-fast.
Today the lowest price on Armor 25T Pro 256GB is £385. For that price, you get a phone with a huge display.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | UleFone Armor 25T Pro 256GB |
| Brand | UleFone |
Series | |
| Series | UleFone Armor |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Screen Size | 6.78 " |
| IP-Class | IP69K, IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Glass |
| Release Year | 2024 |
| Android Version | Android 14 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 64.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, IR |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2460 |
| Pixel Density (PPI) | 396 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 326.0 g |
| Height | 177.4 mm |
| Width | 81.4 mm |
| Depth | 12.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .