Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling OnePlus Nord 4 256GB Obsidian Midnight, so the data shown are historical prices.
This phone from OnePlus was released in 2024 and comes with a powerful octa core processor, one 16 MP front camera and two rear cameras (up to 50 Mp). With a 6.74-inch AMOLED display and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Nord 4 256GB comes with built-in shock resistance. With 256GB of internal storage, there's some space to store your vacation photos, documents and apps.
Nord 4 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a 2.8 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, there will be no lag on your apps.
Today the lowest price on Nord 4 256GB is £. For that price, you get a smartphone with a generous screen.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | OnePlus Nord 4 256GB Obsidian Midnight |
| Brand | OnePlus |
Series | |
| Series | OnePlus Nord |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Obsidian Midnight |
| Screen Size | 6.74 " |
| IP-Class | IP65 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2024 |
| Android Version | Android 14 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.18 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 16.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | IR, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1240x2772 |
| Pixel Density (PPI) | 450 |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 199.5 g |
| Height | 162.6 mm |
| Width | 75.0 mm |
| Depth | 8.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .