Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Android
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for UleFone Armor 28 Ultra Thermal 1TB is £630.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | UleFone Armor 28 Ultra Thermal 1TB |
| Brand | UleFone |
Series | |
| Series | UleFone Armor |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Screen Size | 6.78 " |
| IP-Class | IP69K, IP68 |
| Senior Phone | No |
| Release Year | 2025 |
| Android Version | Android 15 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 4 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 64.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 60fps |
| Camera Resolution (front) | 50.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | DisplayPort, USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-04-12 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, IR |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2460 |
| Pixel Density (PPI) | 395 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 1TB |
| Type of Memory Card | microSDXC |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 3.25 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 10600 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 450.0 g |
| Height | 174.2 mm |
| Width | 83.6 mm |
| Depth | 19.4 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .