Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Thanks to the phone's IP 52 rating it's both water and dust resistant. With a battery capacity of 1500 mAh, you should not run out of power all too quickly.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Nokia 8110 4G 4GB, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Nokia 8110 4G 4GB |
| Brand | Nokia |
Series | |
| Series | Nokia 8000-Series |
Product Properties | |
| Colour | Yellow, Black |
| Screen Size | 2.45 " |
| IP-Class | IP52 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | KaiOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.16 W/kg |
| SIM Card | Micro-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | No |
Camera | |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 2.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | No |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Physical Keyboard | Numpad |
| Features | FM Radio |
| Water Resistant | No |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Micro-USB, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 240x320 |
| Pixel Density (PPI) | 163 |
Memory | |
| RAM | 512 MB |
Storage | |
| Internal Memory Size | 4GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth Version | 4.1 |
Processor | |
| Processor Cores | Dual Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 205 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | Yes |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 117.0 g |
| Height | 133.4 mm |
| Depth | 15.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-02-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .