Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Shoot videos in 4K and take pictures with with triple cameras in up to 12 Mp resolution. It supports memory cards of the microSD type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony Xperia 5 128GB is £145.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is Sony Xperia 5 128GB Dual SIM from Sony which was launched in 2019 and gives you three rear cameras (up to 12 Mp), one 8 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.1-inch OLED screen and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Sony Xperia 5 128GB Dual SIM comes with built-in shock resistance. With the camera on the front of the phone you can easily take selfies. You can also record video at 960fps and at 4K resolution.
Sony Xperia 5 128GB Dual SIM has a compact 6.1-inch OLED screen with amazing colours and a 1080x2520 resolution. This phone runs on a 2.84 GHz Qualcomm Snapdragon 855 processor. With this hardware, your apps will run without any lag.
Today the lowest price on Sony Xperia 5 128GB Dual SIM is £146. For that price, you get a new model with a 6.1-inch screen. This phone has a review average of 4.5 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony Xperia 5 128GB |
| Brand | Sony |
Series | |
| Series | Sony Xperia 5 |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black, Grey |
| Screen Size | 6.1 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2019 |
| Android Version | Android 9.0 Pie |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 60fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-09-09 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 1080x2520 |
| Pixel Density (PPI) | 449 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 855 |
| Processor Speed | 2.84 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3140 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 164.0 g |
| Height | 158.0 mm |
| Width | 68.0 mm |
| Depth | 8.2 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .