Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

What you have here is a hob from Siemens with four zones. The hob is equipped with touch controls that you use to regulate the temperature and there are a number of useful features.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Siemens ED851FQ15E Black, so the data shown are historical prices.
Product | |
|---|---|
| Product name | Siemens ED851FQ15E Black |
| Brand | Siemens |
| Type | Built in Hobs |
Product Properties | |
| Number of Burners / Zones | 4 |
| Control Type | TouchSlider |
| Control Location | Front |
| Noise Level | 69 dB |
| Built in Hobs | Induction Hob |
| Colour | Black |
Power Supply | |
| Energy Class | B |
Power Source | |
| Power | 7400 W |
| Voltage | 400.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-03 |
Features | |
|---|---|
| Child Lock | Yes |
| With Extractor | Yes |
| Auto switch Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Timer | Yes |
| Flow of Air m3/h | 500 |
| Keep Warm Function | Yes |
Measures | |
| Width | 80.2 cm |
| Standard Width | 80 cm |
| Depth | 52.2 cm |
| Height | 22.3 cm |
| Niche Height | 43.0 cm |
| Niche Width | 97.0 cm |
| Niche Depth | 67.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .