Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you're looking to go full wireless with your computer setup, this might be the mouse for you. You get more buttons than usual with this mouse, so it can perform a variety of tas
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Computer Gear Wireless 5-Button Optical Scroll is £10.12. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
We think it's fair to say that a computer mouse is a pretty essential part of any computer setup. If you use a laptop there is probably a touch pad you could use instead, but the accuracy and ease of use you get with a mouse is unrivaled.
Going wireless with your mouse have several advantages. If you work with a laptop, for example, it's incredibly easy to take the mouse with you the same way you do the computer itself.
While some computer mice may come off as bulky and difficult to use if you're a child or have smaller hands, this one is of a more manageable size.
If we compare the price of this model with the rest of the category we will find that it is below average, which makes Wireless 5-Button Optical Scroll a good purchase. If you compare prices on Wireless 5-Button Optical Scroll on PriceRunner you will see that the lowest price right now is £10.
Product | |
|---|---|
| Product name | Computer Gear Wireless 5-Button Optical Scroll |
| Brand | Computer Gear |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Weight | 90.0 g |
| Width | 65.0 mm |
| Height | 38.0 mm |
| Length | 108.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Colour | Black |
| DPI Button | No |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 5 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 1000 dpi |
| Vertical | No |
| Connection | Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .