Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This particular model is wireless, so you'll never have to feel constrained by cords. If you're looking for a mouse for your child, this one could work very well.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Wortmann NBM1000S Terra Wireless Mouse is £20.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
We think it's fair to say that a computer mouse is a pretty essential part of any computer setup. If you use a laptop there is probably a touch pad you could use instead, but the accuracy and ease of use you get with a mouse is unrivaled.
Having a desk that's overburdened by cords can be tiresome. Luckily, there's a huge abundance of wireless peripherals for computers these days, both when it comes to headphones, keyboards and computer mice. Go wireless with the mouse to rid yourself of one more cord.
This particular model of mouse has three buttons, so it might not be a good fit if you're looking for a model with a lot of buttons and features.
NBM1000S Terra Wireless Mouse has a lowest price of £21, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you. The price of this model is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Wortmann NBM1000S Terra Wireless Mouse |
| Brand | Wortmann |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Weight | 70.0 g |
| Width | 61.0 mm |
| Height | 25.0 mm |
| Cable Length | 0.0 m |
| Length | 110.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | No |
| Acceleration | 0 G |
| Colour | Grey, Silver |
| DPI Button | Yes |
| Programmable Buttons | 0 pcs |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 3 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Universal, Right Hand |
| DPI | 4000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | USB, Radio (RF) |
| Sensor | Laser, Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .