Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Connecting a mouse via cord is as easy as it gets, and you'll never need to charge it or change batteries. This is a slightly more advanced mouse with as many as five buttons.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Turtle Beach Pure SEL Ultra-light Black is £29.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
What mouse you get for your gaming rig might not be as important as the graphics card and the CPU, for example, but it nonetheless does its part and you shouldn't take it lightly.
You might think that there can't be much difference between different computer mice, but there are actually differences in the hardware that could greatly affect your gaming experience. So because of this you should never take the choice of mouse lightly.
You can do a ton of things with this mouse since it's equipped with as many as five buttons, which of course is more than your conventional computer mouse.
This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and it currently has a lowest price of £30. The price of this model is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Turtle Beach Pure SEL Ultra-light Black |
| Brand | Turtle Beach |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Weight | 49.0 g |
| Width | 69.3 mm |
| Height | 38.3 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Length | 121.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Acceleration | 30 G |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Programmable Buttons | 5 pcs |
| Backlight | Yes (single-coloured), RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 5 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| IPS | 200 |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 8000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | Yes |
| Vertical | No |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .