Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mouse if first and foremost intended for gaming. Apart from the usual buttons, this one also has side buttons for some extra functionality.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for HyperX Pulsefire Haste 2 Core Wireless Gaming Mouse is £39.98. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
There are very few alternatives to using a mouse when it comes to gaming. Depending on the game and what computer you use, you could also use a game console controller, but a mouse is probably the best way to go.
If you are looking for a model of computer mouse which has a lot of buttons and other features, you might want to look into this one. It is equipped with six buttons.
Wireless computer mice are more or less becoming the norm, and connecting it to your computer is, in most cases, incredibly easy, to there's really no need to feel that they're overly complicated to use.
This model has a high review average of 4.4 out of 5 and all its features make it a great purchase. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and it currently has a lowest price of £40.
Product | |
|---|---|
| Product name | HyperX Pulsefire Haste 2 Core Wireless Gaming Mouse |
| Brand | HyperX |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Power Source | |
| Battery Life | 100.0 h |
Measures | |
| Weight | 59.0 g |
| Width | 66.8 mm |
| Height | 38.2 mm |
| Length | 124.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 6 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 12000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | Yes |
| Vertical | No |
| Connection | Bluetooth, USB, Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .