Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you're looking to go full wireless with your computer setup, this might be the mouse for you. This is a slightly more advanced mouse with as many as five buttons.
Memory C
CHERRY MW 3000 Wireless Mouse, Black, USB
Or 3 interest-free payments of £8.91/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Cherry MW 3000 Wireless is £26.73. This is currently the cheapest offer among 16 stores.
It might be pretty self-explaining why you would need a mouse for your computer, but to know which one to buy is not so easy, given the huge selection of products on the market today. Maybe this one is the thing for you?
Wireless computer mice are more or less becoming the norm, and connecting it to your computer is, in most cases, incredibly easy, to there's really no need to feel that they're overly complicated to use.
It is not self-evident that all computer mice can be used by everyone. For those who have smaller hands, and children for that matter, a mouse such as this one might work better.
If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price right now is £27. It is also one of the very most popular models. This model has a high review average of 4.38 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Cherry MW 3000 Wireless |
| Brand | Cherry |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Weight | 126.0 g |
| Width | 68.0 mm |
| Height | 39.0 mm |
| Length | 106.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-04-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 5 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 1750 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | USB, Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .