Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Connecting a mouse via cord is as easy as it gets, and you'll never need to charge it or change batteries. You get more buttons than usual with this mouse, so it can perform a vari
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for SteelSeries Sensei Ten Gaming mouse is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
What mouse you get for your gaming rig might not be as important as the graphics card and the CPU, for example, but it nonetheless does its part and you shouldn't take it lightly.
Are you looking for a mouse for your child, or for someone who has smaller hands? Then this model might be something for you to consider.
It would be a shame if you spent all that time and money on getting the very best hardware for your gaming PC, only to settle on the cheapest possible mouse you can find. Modern gaming mice are packed with hardware and features of their own and could make all the difference for your gaming experience.
This model has a high review average of 4.42 out of 5 and all its features make it a premium product. In our price listing you can get quick overview of the different prices and right now Sensei Ten has a lowest price of £53.
Product | |
|---|---|
| Product name | SteelSeries Sensei Ten Gaming mouse |
| Brand | SteelSeries |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Weight | 92.0 g |
| Width | 70.0 mm |
| Height | 39.0 mm |
| Cable Length | 2.0 m |
| Length | 125.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-10-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Acceleration | 50 G |
| Suitable for Left-Handers | Yes |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 8 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| IPS | 450 |
| Left or Right Hand | Universal |
| DPI | 12000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Release Year | 2019 |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .