Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Gamers might find more use in mice such as these than conventional ones. This is a slightly more advanced mouse with as many as six buttons.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Trust GXT 133 Locx is £13.60. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
What mouse you get for your gaming rig might not be as important as the graphics card and the CPU, for example, but it nonetheless does its part and you shouldn't take it lightly.
While wireless computer mice are becoming more and more common, there is always the issue of making sure that the mouse is charged (or that you have fresh batteries at home). This is, of course, something you'll never have to think about if you use a wired mouse.
You get more than the conventional amount of buttons on this particular model of mouse, since it's equipped with as many as six buttons.
GXT 133 Locx has a lowest price of £14, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you. If we compare average prices for all products in this category, then this model has a price which is below average, which might suit those on a budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Trust GXT 133 Locx |
| Brand | Trust |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Weight | 133.0 g |
| Width | 69.0 mm |
| Height | 42.0 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Length | 129.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Acceleration | 10 G |
| Suitable for Left-Handers | Yes |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 6 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| IPS | 48 |
| Polling Rate | 500Hz/2ms |
| Left or Right Hand | Universal, Right Hand |
| DPI | 4000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | Yes |
| Vertical | No |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .