Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You can use this printer to print wirelessly, since it can connect to your Wi-Fi network. It only has room for 300 sheets of paper, but if you rarely print that should do fine.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP LaserJet Pro MFP M479fdw is £406.80. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Of course, depending on what kind of profession you have, a printer is a very useful and important part of your home office setup. And this printer might be just the thing you're looking for.
Not only can you print things with this printer, but you can also make copies. Truly a versatile machine that could come well in handy in your daily work life.
This is a more compact printer, and because of that, it can hold quite a few sheets of paper (300 pieces). This, however, could be fully adequate if you print rarely.
This printer currently has a lowest price of £407, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP LaserJet Pro MFP M479fdw |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Sheetfed |
| Functions | Scan, Copy, Fax |
| Colour on Printer | Black, White |
| Print Formats | B6, C5, Executive, Letter, A6, DL, B5, A5, A4, Legal |
| Connectivity | Ethernet, Bluetooth, AirPrint, Google Cloud Print, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Automatic) |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 300 pcs |
| Print Type | Laser |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | Yes |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 28.0 ppm |
| Max Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Speed (Colour) | 28.0 ppm |
| Copy Speed (Colour) | 19 |
| Max Print Resolution | 600 x 600 dpi |
Memory | |
| Included Memory Capacity | 512 MB |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 550.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 20.0 W |
Measures | |
| Depth | 47.2 cm |
| Height | 39.9 cm |
| Weight | 23.4 kg |
| Width | 41.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-04-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .