Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Canon i-Sensys MF453dw, so the data shown are historical prices.
Looking for a printer for your home office? Then this one might be just the thing since it's probably got all the features you'd need from a printer
If you have a profession where you handle paperwork on a regular basis, particularly in an office environment, odds are that you occasionally need to make copies. When that day comes, you can make good use of this printer's copy function.
If you use Apple products on a daily basis, whether it be a Macbook or an iPhone, you could make good use of the built-in support for Apple AirPrint.
This printer currently has a lowest price of £, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Canon i-Sensys MF453dw |
| Brand | Canon |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Sheetfed, Flatbed |
| Functions | Scan, Copy, Fax |
| Colour on Printer | Black, White |
| Print Formats | C5, Executive, Letter, A6, DL, B5, A5, A4, Legal |
| Connectivity | Ethernet, AirPrint, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Automatic) |
| Colour Printer | No, Yes |
| Standard Paper Capacity | 350 pcs |
| Print Type | Laser |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | No |
| Colour | Black |
Communication | |
| PictBridge | No |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 63.1 ppm |
| Max Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Max Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No, Yes |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 1370.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 9.4 W |
Measures | |
| Depth | 46.4 cm |
| Height | 39.2 cm |
| Weight | 17.2 kg |
| Width | 45.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .