Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you occasionally need to print something other than text documents, this one can print in colour. You can print on several paper formats with this printer, for example, A3 and A
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Canon imagePROGRAF TC-20 is £598.45. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Although our world is becoming increasingly digital, there are some occasions where you would find it handy to be able to print on physical paper.
The method by which you connects to this printer is Ethernet and USB. Perhaps not as convenient as Wi-Fi, but it works well enough.
This is a very handy printer in the sense that it can print on both A4 and A3 paper. The latter is perhaps not as common, but useful nonetheless.
This printer currently has a lowest price of £598, which is above average for the category, but you'll be getting a great printer for your money. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Canon imagePROGRAF TC-20 |
| Brand | Canon |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Sheetfed |
| Loudness | 35 dB |
| Colour on Printer | Pink, Black, Yellow, Blue |
| Print Formats | A2+, A1, A3, A2, B2, A4, B3 |
| Connectivity | Ethernet, USB |
| Duplex Printing | No |
| Colour Printer | Yes |
| Print Type | Inkjet |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
Communication | |
| PictBridge | No |
Printing | |
| Max Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
Connections | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | Yes |
Memory | |
| Included Memory Capacity | 1 MB |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 28.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 2.4 W |
Measures | |
| Depth | 52.5 cm |
| Height | 24.5 cm |
| Weight | 32.0 kg |
| Width | 96.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-01-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .