Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you absolutely need to be able to print in colour, then you might want to consider a different model. This printer is perhaps best for those who print quite rarely, given its ca
Monkey Office
Brother HL-L2445DW A4 Wireless Mono Laser Printer HLL2445DWZU1
Or 3 interest-free payments of £45.39/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Brother HL-L2445DW is £136.19. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Of course, depending on what kind of profession you have, a printer is a very useful and important part of your home office setup. And this printer might be just the thing you're looking for.
Because this printer has Wi-Fi connectivity, you can use it to print things completely wirelessly. Very handy if you want to print things from your phone, for example.
This is a more compact printer, and because of that, it can hold quite a few sheets of paper (250 pieces). This, however, could be fully adequate if you print rarely.
This printer currently has a lowest price of £136, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Brother HL-L2445DW |
| Brand | Brother |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Loudness | 49 dB |
| Colour on Printer | Black |
| Print Formats | B6, C5, Executive, A6, DL, B5, A5, A4 |
| Connectivity | Ethernet, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | No |
| Colour Printer | No |
| Standard Paper Capacity | 250 pcs |
| Print Type | Laser |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
Communication | |
| PictBridge | No |
Printing | |
| Print Speed (Mono) | 32.0 ppm |
| Max Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
Connections | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Memory | |
| Included Memory Capacity | 64 MB |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Nordic Swan Ecolabel, Blue Angel |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 470.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 43.0 W |
Measures | |
| Depth | 28.3 cm |
| Height | 52.0 cm |
| Weight | 8.2 kg |
| Width | 44.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .