Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you absolutely need to be able to print in colour, then you might want to consider a different model. Once you fill up on paper, you won't have to worry about filling up again a
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Canon i-Sensys MF542x is £614.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Looking for a printer for your business? Then this one might be just the thing since it's probably got all the features you'd need from a printer
If you have a profession where you handle paperwork on a regular basis, particularly in an office environment, odds are that you occasionally need to make copies. When that day comes, you can make good use of this printer's copy function.
AirPrint is Apple's own system for wireless printing, and this particular printer has built-in support for it, so users of Apple products could benefit a lot from that.
This printer currently has a lowest price of £615, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your workplace needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Canon i-Sensys MF542x |
| Brand | Canon |
Product Properties | |
| Scan Type | Flatbed |
| Loudness | 54 dB |
| Functions | Scan, Copy, Fax |
| Print Formats | C5, Executive, Letter, A6, DL, B5, A5, A4, Legal |
| Connectivity | Ethernet, AirPrint, Google Cloud Print, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Automatic) |
| Colour Printer | No |
| Standard Paper Capacity | 650 pcs |
| Print Type | Laser |
| Scan Formats | A4 |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 43.0 ppm |
| Copy Speed (Mono) | 43 |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | Yes |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Measures | |
| Depth | 46.4 cm |
| Height | 45.2 cm |
| Width | 48.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-09-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .