Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This particular printer supports colour printing, which could be quite handy. It only has room for 100 sheets of paper, but if you rarely print that should do fine.
Shop Brother
HP Smart Tank Plus 570
Or 3 interest-free payments of £75.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for HP Smart Tank Plus 570 is £227.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Looking for a printer for your home office? Then this one might be just the thing since it's probably got all the features you'd need from a printer
If you occasionally print pictures, or perhaps text documents with colour elements in it, then you might benefit from this colour printer.
This is a more compact printer, and because of that, it can hold quite a few sheets of paper (100 pieces). This, however, could be fully adequate if you print rarely.
This printer currently has a lowest price of £228, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Smart Tank Plus 570 |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Functions | Scan, Copy |
| Colour on Printer | Black |
| Print Formats | A4 |
| Connectivity | AirPrint, Google Cloud Print, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Optional) |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 100 pcs |
| Print Type | Inkjet, Photo |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
Communication | |
| PictBridge | No |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 11.0 ppm |
| Copy Speed (Colour) | 14 |
| Copy Speed (Mono) | 22 |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Memory | |
| Included Memory Capacity | 256 MB |
Measures | |
| Depth | 37.3 cm |
| Height | 19.8 cm |
| Weight | 6.19 kg |
| Width | 45.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .