Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP Smart Tank Plus 555, so the data shown are historical prices.
Of course, depending on what kind of profession you have, a printer is a very useful and important part of your home office setup. And this printer might be just the thing you're looking for
While certain models of printer connects to the internet by means of a cable, this one can connect to your home network wirelessly.
AirPrint is Apple's own system for wireless printing, and this particular printer has built-in support for it, so users of Apple products could benefit a lot from that.
This printer currently has a lowest price of £, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Smart Tank Plus 555 |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Functions | Scan, Copy |
| Colour on Printer | Black |
| Print Formats | Executive, Letter, A6, DL, B5, A5, A4, Legal |
| Connectivity | Bluetooth, AirPrint, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | No |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 100 pcs |
| Print Type | Inkjet |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | No |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | Yes |
Printing | |
|---|---|
| Max Copy Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Speed (Mono) | 22.0 ppm |
| Print Speed (Colour) | 16.0 ppm |
| Copy Speed (Colour) | 10 |
| Max Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Copy Speed (Mono) | 5 |
Memory | |
| Included Memory Capacity | 256 MB |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 3.12 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Measures | |
| Depth | 37.3 cm |
| Height | 15.8 cm |
| Weight | 5.1 kg |
| Width | 44.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .