Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a self-propelled lawn mower from Cobra, which is powered by petrol, and is a good option if you need to mow high grass. A maximum cutting height of 75 mm is suitable if you
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cobra RM46SPCE Petrol Powered Mower is £479.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Cobra RM46SPCE is a great tool to keep your lawn well-trimmed and beautiful. This model is equipped with a collection box for the grass. You can easily empty the box when it's full.
It's equipped with a built-in collector in which the cut grass is collected. You can then empty the box easily after use. A petrol-powered lawn mower not only has a more powerful engine, but you also don't have to worry about cord length and battery life.
The maximum cutting height of 75 mm means that you don't have to mow the lawn that often. The lawn mower is a self-propelled model, which means that the wheels drive themselves and therefore it doesn't require as much effort to push the mower forward.
In the category of lawn mowers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £480. The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Cobra RM46SPCE Petrol Powered Mower |
| Brand | Cobra |
| Type | Petrol Powered Mowers |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 75.0 mm |
| Cutting Width (max) | 46.0 cm |
| Features | Self-propelled, Electric Start |
| Cutting Height (min) | 17.0 mm |
| Collection Box Capacity | 60.0 L |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .