Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This lawn mower from Bosch is a so-called cylinder mower, which means that the grass is cut as with scissors. The minimum cutting height is 15 millimeter.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch AHM 38 G Hand Powered Mower is £48.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Keep you lawn well-trimmed with this lawn mower from Bosch. Thanks to the built-in collection box, you don't have to think about raking the grass, as it collects smoothly in the box. The box is easy to empty when it's needed.
Keep the lawn short and well-trimmed with a cutting height of 43 mm. If you have a lawn with many obstacles, such as trees and flower beds, it's practical with a narrower cutting width of 38 cm.
This hand-powered lawn mower requires no fuel and minimal maintenance. A perfect choice for you who have smaller areas to mow. With this lawn mower you do not have to rake the cut grass as it's collected in the built-in collection box.
You can price compare this lawn mower here on PriceRunner, and currently the lowest price is £48. The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch AHM 38 G Hand Powered Mower |
| Brand | Bosch |
| Type | Hand Powered Mowers |
Measures | |
| Height | 104.0 cm |
| Weight | 8.9 kg |
| Width | 111.0 cm |
| Depth | 51.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-04-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 50.0 mm |
| Cutting Technology | Cylinder Mower |
| Cutting Width (max) | 38.0 cm |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 15.0 mm |
| Collection Box Capacity | 25.0 L |
| Cutting Width (min) | 38.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
| Cutting Surface | 200.0 m² |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .