Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Einhell offers this lawn mower that has a maximum cutting width of 48 cm, great for larger areas.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Einhell GE-CM 36/48 Li M-Solo Battery Powered Mower is £315.95. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Einhell Einhell GE-CM 36/48 Li M-Solo Battery Powered Mower is a great tool to keep your lawn well-trimmed and beautiful. The lawn mower is battery-powered and fits perfectly in both small and medium-sized gardens. You will never have to think about buying petrol, just press a button and start mowing.
Compared to an electric mower, you don't need to take any cord into account, so you get maximum freedom of movement. The lawn mower comes equipped without a collector for the cut grass. However, the grass can be used as a natural fertilizer.
The lawn mower has a maximum cutting width of 48 cm, which makes mowing more efficient and completed in no time. A maximum cutting height of 75 mm is suitable if you prefer medium-high grass.
The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase. If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £316.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell GE-CM 36/48 Li M-Solo Battery Powered Mower |
| Brand | Einhell |
| Type | Battery Powered Mowers |
Power Source | |
| Battery Included | No |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
| Voltage | 36.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 75.0 mm |
| Cutting Technology | Rotor Mower |
| Number of Height Positions | 6 |
| Cutting Width (max) | 48.0 cm |
| Features | Foldable handle, Soft Grip |
| Mulching | With Mulching |
| Cutting Height (min) | 30.0 mm |
| Cutting Width (min) | 48.0 cm |
| Grass Collection Box | Without |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .