Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a lawn mower from Einhell, which has a minimum cutting height of 25 mm, great if you prefer a shorter lawn.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Einhell GE-CM 36/41 Li-Solo Battery Powered Mower is £248.95. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Mowing gets so much easier with a great lawn mower, just as this one from Einhell GE-CM 36/41 Li-Solo Battery Powered Mower from Einhell. Thanks to the built-in collection box, you don't have to think about raking the grass, as it collects smoothly in the box. The box is easy to empty when it's needed.
Compared to an electric mower, you don't need to take any cord into account, so you get maximum freedom of movement. The mower is equipped with a large collector of 50 litres, so you don't have to empty it that often.
The cutting width of this model is up to 41 cm, which is a normal width for lawn mowers. It has a minimum cutting height of 25 mm, great if you prefer a shorter lawn.
The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase. You can price compare this lawn mower here on PriceRunner, and currently the lowest price is £249.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell GE-CM 36/41 Li-Solo Battery Powered Mower |
| Brand | Einhell |
| Type | Battery Powered Mowers |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Included | No |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
| Voltage | 18.0 V |
Measures | |
| Weight | 15.15 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 75.0 mm |
| Noise Level | 96 dB |
| Number of Height Positions | 6 |
| Cutting Width (max) | 41.0 cm |
| Features | Foldable handle, Adjustable Handle Height |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 25.0 mm |
| Collection Box Capacity | 50.0 L |
| Cutting Width (min) | 41.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
| Cutting Surface | 500.0 m² |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .