Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Einhell offers this self-propelled lawn mower that with a maximum cutting height of 75 mm is suitable if you like medium high grass.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Einhell GC-PM 40/2 S Petrol Powered Mower is £168.75. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Einhell Einhell GC-PM 40/2 S Petrol Powered Mower is a great tool to keep your lawn well-trimmed and beautiful. Thanks to the built-in collection box, you don't have to think about raking the grass, as it collects smoothly in the box. The box is easy to empty when it's needed.
An advantage of this model is that the wheels are self-propelled, which makes the mower easier to control and push than many other models. It has a minimum cutting height of 25 mm, great if you prefer a shorter lawn.
Gasoline-powered lawn mowers are generally more powerful than electric models, and makes the mowing more efficient and easy. It has a built-in grass collector that holds 45 litres, suitable for smaller gardens.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £169. The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell GC-PM 40/2 S Petrol Powered Mower |
| Brand | Einhell |
| Type | Petrol Powered Mowers |
Power Source | |
| Power | 2.0 kW |
Measures | |
| Weight | 19.91 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 75.0 mm |
| Cutting Technology | Rotor Mower |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
| Number of Height Positions | 7 |
| Cutting Width (max) | 40.0 cm |
| Features | Self-propelled, Foldable handle |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 25.0 mm |
| Collection Box Capacity | 45.0 L |
| Cutting Width (min) | 40.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
| Cutting Surface | 1000.0 m² |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .